Wiadomości branżowe

Mało wiemy o przestępstwach komputerowych

Molestowanie seksualne w Internecie, pedofilia, celowe usuwanie danych przez zwalnianych pracowników oraz sabotaż to najczęściej popełniane przestępstwa komputerowe – wynika z raportu przygotowanego przez MBM Ontrack – firmę specjalizującą się w odzyskiwaniu i kasowaniu danych oraz dostarczaniu elektronicznych dowodów przestępstw. Pomimo ponad pół tysiąca przestępstw komputerowych zgłoszonych w 2003 roku sposoby ich wykrywania są w Polsce jeszcze mało znane.

<

p>Najwięcej przestępstw komputerowych popełniają zwalniani pracownicy. Zwykle kasują dane firmowe lub przekazują je konkurencji. Najwięcej dowodów można znaleźć w korespondencji elektronicznej. Ich dostarczaniem zajmują się specjaliści Computer Forensics ? dziedziny obejmującej analizę i dostarczanie dowodów przestępstw popełnianych z użyciem komputera. Dzięki tego typu usługom możliwe jest np. skuteczne zwalczanie pedofilii w sieci lub doprowadzenie przed sąd nieuczciwych pracowników.

Większość, bo aż 61,5% dowodów elektronicznych zapisywana jest na dyskach twardych komputerów. Drugie w kolejności są serwery (20%) zawierające zarówno archiwa przesyłanych przez pracowników wiadomości e-mail jak i te, na których znajdują się np. zapisy z kamer monitorujących ulice. W dalszej kolejności nośnikami elektronicznych dowodów popełnionych przestępstw są płyty CD, pamięci przenośne i pamięci telefonów komórkowych. Statystycznie najmniej dowodów przestępczości elektronicznej znajduje się na tradycyjnych dyskietkach.

  • Computer Forensics to dziedzina, która pozwala skutecznie walczyć z przestępcami, których narzędziem jest komputer. Z powodzeniem wykorzystywana jest w procesach sądowych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie świadomość dostępności tego typu usług jest największa. Cieszę się, że korzystając z wiedzy i doświadczenia KrollOntrack – lidera usług computer forensics na świecie, polscy pracodawcy, adwokaci, sędziowie i organy ścigania będą mogli korzystać z najnowocześniejszych osiągnięć w tej dziedzinie ? powiedział Jarosław Kubica, dyrektor ds. rozwoju MBM Ontrack, wyłącznego przedstawiciela KrollOntrack w Polsce i Europie Wschodniej.

Ilość zgłoszonych przypadków popełnianych przestępstw komputerowych w Polsce tylko w 2003 roku wyniosła 540 przypadków. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że ich średnia wykrywalność to 70%.

Zdaniem specjalistów działania z zakresu computer forensics są sposobem na znaczne zwiększenie wykrywalności przestępstw komputerowych w Polsce.

Raport dotyczący przestępczości komputerowej został opracowany na bazie danych firmy KrollOntrack ? największej na świecie firmy zajmującej się dostarczaniem dowodów przestępstw komputerowych, polskiego przedstawiciela ? MBM Ontrack oraz danych Komendy Głównej Policji.

Raport zawiera opis sławnych przypadków, w których zastosowano techniki computer forensics do przedstawienia materiału dowodowego w prowadzonym śledztwie. Jedną z najgłośniejszych przypadków była sprawa Netscape-Microsoft Corporation.

Wiadomość pocztowa odnaleziona przez specjalistów Computer Forensics była dowodem w śledztwie prowadzonym przeciw monopolistycznym praktykom Microsoft Corporation w 1997 roku. Odtworzona wiadomość pocztowa była dowodem na to, że włączenie przeglądarki Internet Explorer do systemu operacyjnego Windows było świadomą decyzją zarządu Microsoft Corporation mającą na celu zdobycie przewagi rynkowej nad konkurencyjnym produktem firmy Netscape.

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts