Wiadomości branżowe

Najpopularniejsi w Sieci – Portret polskiego Internauty – Czerwiec 2003 r.

Najpopularniejsi wśród Internautów Gdzie można sprawdzić, czy internauci obawiają się bardziej SARS czy Narodowego Funduszu Zdrowia? Czy trzeba wygrać Idola, żeby stać się najpopularniejszą gwiazdą polskiej Sieci? Czy ostrzeżenia i pierwsze procesy przeciwko łamaniu praw autorskich mają wpływ na spadek popularności programów P2P? Czy gra The Sims, firma Nokia i Eminem zostaną

Najpopularniejsi wśród Internautów

Gdzie można sprawdzić, czy internauci obawiają się bardziej SARS czy Narodowego Funduszu Zdrowia? Czy trzeba wygrać Idola, żeby stać się najpopularniejszą gwiazdą polskiej Sieci? Czy ostrzeżenia i pierwsze procesy przeciwko łamaniu praw autorskich mają wpływ na spadek popularności programów P2P? Czy gra The Sims, firma Nokia i Eminem zostaną kiedyś zdetronizowani?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć analizując zapytania Internautów w wyszukiwarkach. Wyniki badań przeprowadzonych przez serwis NetSprint.pl na bazie niemal 30 milionów zadanych zapytań pozwalają prześledzić najważniejsze wydarzenia i trendy w pierwszym półroczu tego roku. Dodatkowo badanie omawia najciekawsze zmiany w zainteresowaniach internatów w porównaniu z 2002 rokiem.

Irak tak jak Matrix

Najważniejszym wydarzeniem dla polskich internatów w pierwszej połowie tego roku była wojna z Irakiem. Co ciekawe, bardzo zbliżonym zainteresowaniem cieszyły się wchodzący w tym okresie na ekrany film The Matrix Reloaded oraz kolejne części książki i filmu Harry Porter. Podobnie jak w ostatnim roku jedynym akcentem sportowym w tym zestawieniu są występy Wisły Kraków, której udało się zająć ponownie 4. miejsce. Dało znać o sobie również zamieszanie związane z wprowadzaniem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz epidemia SARS, o które internauci pytali niemal równie często. Wzbudziły one więcej emocji niż biopaliwa, które zamykają zestawienie.

Kto jest Idolem?

Tymczasem wśród Polek niekwestionowaną zwyciężczynią została Ewelina Flinta. Finalistka pierwszej edycji programu Idol, której w ubiegłym roku nie udało się nawet znaleźć w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych Gwiazd odnotowała niemal dwa razy więcej zapytań od kolejnych w zestawieniu Kasi Kowalskiej i Edyty Górniak.Również daleko za Eweliną Flintą znalazła się zwyciężczyni pierwszej edycji programu Alicja Janosz. W zestawieniu nie znalazła się natomiast ani jedna finalistka z drugiej edycji Idola.

Po raz pierwszy w zestawieniu pojawiła się też znana m.in. z serialu Kasia i Tomek Joanna Brodzik, która zajęła 8. miejsce.

Ubywa wielbicieli Britney Spears Gwiazda Britney Spears świeci coraz słabszym blaskiem. Zwyciężczyni ubiegłorocznego zestawienia musiała ustąpić palmę pierwszeństwa Jennifer Lopez. Oprócz niej, najwięcej w stosunku do ubiegłorocznego zyskały Avril Lavigne i Shania Twain.

Najszybciej tracą popularność Pamela Andersen, Shakira i Anna Kurnikova, której nie udało się nawet znaleźć w pierwszej dziesiątce zestawienia (6. pozycja w 2002 r.)

Własne reality show nie wystarcza?

Najpopularniejszą gwiazdą wśród mężczyzn został ponownie raper Eminem. Jego popularność była niemal dwukrotnie większa od Adama Małysza, któremu udało jednak się wyprzedzić 2. w ubiegłym roku Krzysztofa Krawczyka.

Realisty show Jestem jaki jestem i konkurs Eurowizji nie wystarczyły, aby na podium znalazł się Michał Wiśniewski, który zajął ostatecznie 5. miejsce (7. w ubiegłym roku). Czwarte miejsce w zestawieniu zdobył Paweł Kukiz, zaś dziesiąte Jan Borysewicz (obaj nie byli obecni w zeszłorocznym rankingu). Jak widać, ich wspólna płyta zdobyła uznanie również wśród Inernautów.

Podobnie jak w ubiegłym roku w zestawieniu dominują Polacy. Oprócz Eminema w pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze tylko Marylin Manson oraz Garou, a np. najpopularniejszy chyba obecnie gwiazdor piłki nożnej (nie tylko w Europie) David Beckham nie zajął nawet miejsca w pierwszej dwudziestce.

Telefony komórkowe i samochody

Po raz kolejny zwyciężcą wśród marek w polskim Internecie została Nokia, wyprzedzając Siemensa oraz Fiata, który awansował na 3. miejsce kosztem Sony. W zestawieniu umocniła się pozycja wszystkich producentów samochodów (łącznie 5 marek w pierwszej dziesiątce), a największym awansem w stosunku do ubiegłego roku mogą się pochwalić BMW i Honda.

Lew Rywin wśród najpopularniejszych

Po raz kolejny wśród polskich osobistości życia publicznego pierwsze miejsce zdobył Aleksander Kwaśniewski. Natomiast wysokie drugie miejsce zdobył Lew Rywin, co niekoniecznie może on traktować jako swój sukces. W zestawieniu pojawili się też redaktor Gazety Wyborczej Adam Michnik oraz Jan Maria Rokita. Znacząco podniosła się również liczba zapytań o prezydenta USA Georgea Busha (jedynego polityka zagranicznego w zestawieniu). Zdecydowanie zmalało natomiast zainteresowanie Internautów o. Tadeuszem Rydzykiem.

The Sims niezagrożone

Podobnie jak w ubiegłym roku najpopularniejszą grą w wyszukiwarkach zarówno w Polsce, jak i w zagranicą była dostępna teraz również on-line gra The Sims. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły GTA 3, Diablo 2 oraz Counter-Strike.

W stosunku do ubiegłego roku w zestawieniu pojawiła się tylko jedna nowa gra Starcraft.MP3, SMS i DIVXNie ma wątpliwości, że niezależnie od ostrzeżeń i gróźb związanych z łamaniem praw autorskich popularność Internetu jako źródła darmowej muzyki czy filmów nie tylko nie spada, ale nawet ciągle rośnie. Najpopularniejszym zapytaniem w kategorii technologia zostało słowo mp3, które wyprzedziło SMS i DIVX. W trakcie tego roku było to jedyne słowo, które w pewnych okresach było częściej wpisywane przez internatów od wciąż najpopularniejszego słowa w polskich wyszukiwarkach: sex.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też dwa programy Kazaa oraz Nero.

Wyszukiwarka NetSprint koncentruje swą działalność tylko na polskim Internecie. W modelu licencyjnym korzystają z niej również portale Wirtualna Polska i Hoga (zapytania z tych portali nie były jednak analizowane w zestawieniu). Wyszukiwarka jest dostępna też na 58 serwisach internetowych (w tym NetSprint.pl, Internetia.pl, Pcworld.pl, PRV.pl, GSMonline.pl, Emulti.pl, Infoseek.pl i innych) oraz na kilku tysiącach witryn amatorskich korzystających z wersji darmowej.

Źródło NetSprint.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy